Exposición

29.06.2019 – IV TROFEO LAS QUEBRANTAS - AEAD


 Judge: Erika Szokol (Hungary)

 

QUEBRANTAS WINNER + BOB – LEGEND GOES ON ASTOR

QUEBRANTAS WINNER – GALTHOR DOBERMANN KENNEL IRINA

QUEBRANTAS JUNIOR WINNER – VIVAT DE VINKO VULCANO VESUVIO

QUEBRANTAS JUNIOR WINNER – OVERDOSE DES YEUX DE LA REVANCHE

QUEBRANTAS PUPPY WINNER – DIAMANTE DE LUPERCA FARRUKO

QUEBRANTAS PUPPY WINNER – FROZEN DE ASTUR GALIAN KENNEL

QUEBRANTAS BABY WINNER – KEVINKING CARDOSO'S DHARMA

QUEBRANTAS BABY WINNER- KELLY KESIA CARDOSO'S DHARMA

QUEBRANTAS VETERAN WINNER – KASTRA DE BERTIZ

 


WINNERS


BOB, BOS & BOB Junior

 


BOB Junior & BOS Junior


Breeding group

BLACK MALES

 

Baby class:

Vp.1, Best Baby Male, QUEBRANTAS BABY WINNER- Kevinking Cardoso's Dharma (Asterix del Nasi – Indiana Cardoso's Dharma)

 

absent - Kral Cardoso's Dharma (Asterix del Nasi – Indiana Cardoso's Dharma)

 

Puppy class:

Vp.1 - Frey de Astur Galian Kennel (Pride of Russia Sever – Valle del Valle de las Aguilas)

P.2 - Diamante de Luperca Frodo (Sesto Senso Akagera – Santa Julf Russian Queen)

 

Junior class:

Exc.1, Best Junior Male, QUEBRANTAS JUNIOR WINNER - Vivat de Vinko Vulcano Vesuvio (Okean Elzy de Grande Vinko – Zarina Mare Nero de Grande Vinko)

 

Exc.2 - Oscar Jr Du Parc des Marais D'Opale (Pride of Russia Altay – Las Vegas Gaïaos Campo di Gaïa)

Exc.3 - Xavi de Gipeuca (Pride of Russia Taymir – Kalina da Pedra Verde)

Exc. - One Original de Not The Name I Wanted (Focus Cromwell Cracker – Just-Gaiano de la Villa Valiano)

Exc. - Xico de Gipeuca (Pride of Russia Taymir – Kalina da Pedra Verde)

Vg. - Garret (Dante – Antje)

 

Intermediate class:

Exc.1 - Iz Valkirii Nazar (Ebay del Tibur – Sant Kreal Maxima)

 

Open class:

Exc.1 - BEST BLACK ADULT MALE– Maximus from House of Emperor (Logan da Pedra Verde – Fantasy Flash from House of Emperor)

Exc.2 - Sighart del Nasi (Asterix del Nasi – Fila del Nasi)

Exc.3 - Legend Goes on Areck (Sant Kreal Idol – Uruk-Hai Urissa del Jardin de Elfos)

absent - Jaizkibel del Jardín de Elfos (Ero del Jardin de Elfos – Pandora)

 

Working

Exc.1 - Sesto Senso Akagera (Oscar Z Padoku – Diksi Glenaik)

 

Champion class:

Exc.1 - Casa di Fera Fox (Sant Kreal Ra – Elegant Line Samba)

absent - Krono's del Valle de las Aguilas (Pride of Russia Taymir – Judi Betelges)

absent - Pride of Russia Altay (Sant Kreal Zeus – Pride of Russia Barbarossa)

 

 

BROWN MALES

 

Puppy class:

Vp.1, BEST PUPPY MALE - BIS PUPPY - QUEBRANTAS PUPPY WINNER - Diamante de Luperca Farruko (Sesto Senso Akagera – Santa Julf Russian Queen)

 

Junior class:

Exc.1 - Sant Kreal Jagger (Teraline Floydt – Sant Kreal Treasure)

 

Open class:

Exc.1, Best Male, BOB, QUEBRANTAS WINNER – Legend Goes On Astor (Sant Kreal Idol – Uruk-Hai Urissa del Jardin de Elfos)

 

Champion class:

Exc.1 - Limoncello dit Lucho des Brumes de Kahlan (Dante delle Querce Nere – Icy Slayer des Brumes de Kahlan)

 

 

 

BLACK FEMALES

 

Baby class:

Vp.1 BEST BABY FEMALE -BIS BABY & BIS PUPPY – QUEBRANTAS BABY WINNER - Kelly Kesia Cardoso's Dharma (Asterix del Nasi – Indiana Cardoso's Dharma)

 

Vp.2 - Odette di Perlanera (Livonija Baron Daryl Dixon – Estrella di Perlanera)

absent - Judiths Legacy Aura (Arbass Tarot – Nanzi de Villaentina)

absent - Poppers of Devil Inside (Krono's del Valle de las Aguilas – Jenni of Devil Inside)

 

Puppy class:

Vp.1 BEST PUPPY FEMALE -QUEBRANTAS PUPPY WINNER - Frozen de Astur Galian Kennel (Pride of Russia Sever – Valle del Valle de las Aguilas)

 

Junior class:

Exc.1 - Oz Du Parc des Marc des Marais d'Opale (Pride of Russia Altay – Las Vegas Gaïaos Campo di Gaïa)

Exc.2 - Karmela Donna del Jardin de Elfos (Versailles Marquis Brilliant Balthazar – Ada-Aeluin del Jardin de Elfos)

Vg. - Radha de la Isla (Paxx van Royaert – Russkaja Mechta Wesnushka Werba)

absent - Farrah del Valle de las Aguilas (Orion del Valle de las Aguilas – Niagara del Valle de las Aguilas)

can not be judged - Wenezia Betelges (Fort Bellators Ivanquisher – Harmonie Betelges)

 

Intermediate class:

Exc.1 - Calypso de Astur Galian Kennel ( Asterix del Nasi – Arrbass Reggae)

 

Open class:

Exc.1 - Arabela de Domus Anteli (Asterix del Nasi – Teraline Orietta)

Exc.2 - Diamante de Luperca Diamante (Pride of Russia Sever – Santa Julf Russian Queen)

Exc.3 - Oreto Mia Galatea (Kaiser di Perlanera – Oreto Mia Bohemian Rhapsody)

absent - Diamente de Luperca Bretema (Asterix del Nasi – Santa Julf Russian Queen)

absent - Erekia de Fercus (Ebay del Tibur – Raissa de Fercus)

absent -  Iris I del Jardin de Elfos (Pride of Russia Sever – Uarwen del Jardin de Elfos)

 

Working class:

Exc.1 - Casa di Fera Gala (Valdo from Lipar Land – Elegant Line Samba)

 

Champion class:

Exc.1 - BEST FEMALE - BOS – QUEBRANTAS WINNER – Galthor Dobermann Kennel Irina (Arrbass Tarot – India Apache Gala de Enfasis)

 

Veteran class:

Exc.1 - QUEBRANTAS VETERAN WINNER - Kastra de Bertiz (Arrbass Hakin – Ginga Greta del Jardin de Elfos)

 

absent - Casiopea de Narnoa (Humphrey del Jardin de Elfos – Athenea v Gebrannten Waldd)

 

 

 

BROWN FEMALES

 

Baby class:

Vp.1 - Livonija Baronesa Grace Kelly (Ghost Gamon v.Ashanti – Livonija Baronesa Dea Fiori)

 

Junior class:

Exc.1 -   BEST JUNIOR FEMALE - BEST JUNIOR – QUEBRANTAS JUNIOR WINNER – Overdose des Yeux de la Revanche (Mad Max of Devil Inside – Jahanara des Yeux de la Revanche)

 

Exc.2 - Vivat de Vinko Zurka Zhasa (Ettore del Tibur – Oda mi Alma de Grande Vinko)

Vg. - Scarlett-Simona de Plegamans (Pride of Russia Lubomir – Only-one de Plegamans)

absent - Sardina-Salada de Plegamans (Pride of Russia Lubomir – Only-one de Plegamans)

 

Open class:

Exc.1 - Bilma Nature D'Ignis (Gino de Fercus – Raissa de Fercus)

absent - Nanzi de Villaentina (Tahi-Reme Dali – Insignia de Villaentina)

 

Working class:

absent - Zuma de Fercus (Danafox's Nabuco – Ivrea dei Due Intenti)

 

Champion class:

Exc.1 - Makssima of Devil Inside (Pride of Russia Altay – Half Blood Princess of Devil Inside)

Exc.2 - Angel Eyes de Astur Galian Kennel (Hugo Homero D'ikoskylo – Arbass Regae)

absent - Emeralda de O'Forte (Pride of Russia Taymir – Sant Kreal Cynthia)

 

BREEDING GROUP

1. Astur Galian Kennel